Egzema - ale co to właściwie jest?
Czym jest egzema?
Egzema, znana również jako atopowe zapalenie skóry, jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, która objawia się poprzez suchość skóry, zaczerwienienia oraz swędzenie. Aby lepiej zrozumieć egzemę, ważne jest, aby rozważyć jej różnorodne aspekty, w tym mechanizmy patofizjologiczne, objawy oraz wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Spis treści:
1. Co powinno się wiedzieć o egzemie?
2. Jakie są powszechne objawy egzemy?
3. Jakie są najczęstsze przyczyny egzemy?
4. Najczęstsze części ciała objęte egzemą
5. Egzema u dzieci i niemowląt
6. Diagnostyka
7. Leczenie
8. Codzienne życie z egzemą
Co powinno się wiedzieć o egzemie?
Egzema, znana również jako: atopowe zapalenie skóry, AZS, wyprysk atopowy, dermatoza atopowa. Jest to przewlekły stan zapalenia skóry, charakteryzujący się okresami zaostrzenia i remisji, które występują naprzemiennie. Okres ich trwania nie jest uwarunkowany i jest kwestią osobniczą. Jest to dolegliwość wielowymiarowa, która może wpływać na różne aspekty życia pacjenta, od komfortu fizycznego po zdrowie psychiczne. Podstawą egzemy jest dysfunkcja w barierze skórnej, co oznacza, że skóra nie jest w stanie skutecznie chronić się przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak alergeny, bakterie czy wirusy. Dodatkowo, u osób z egzemą często obserwuje się nieprawidłową reakcję układu odpornościowego, która prowadzi do zapalenia i charakterystycznych objawów skórnych.Powszechne objawy egzemy
U każdego pacjenta objawy egzemy mogą być inne a choroba przebiegać inaczej, Do najczęściej występujących zalicza się:
Najczęstsze przyczyny
Przyczyna występowania nie jest do końca znana. Jest to nadal sektor badań i rozwoju, uważa się, że czynnikami i przyczynami mogą być:
Części ciała najczęściej objęte egzemą
Pojawienie się egzemy jest cechą osobniczą. U każdego może występować w innych miejscach, jednak najczęściej są to:
Egzema u dzieci
Atopowe zapalenie skóry jest dolegliwością powszechną u dzieci. Ich skóra jest bardziej narażona, ponieważ jest delikatna i wrażliwa. Objawy AZS u dzieci mogą występować w różnych etapach rozwoju.
W pierwszych miesiącach życia mogą pojawiać się różne zmiany na całym ciele. Do 2 roku życia zmiany te najczęściej występują na policzkach, kończynach i tułowiu. Następnie mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała np. zgięcia stawów.
Warto mieć na uwadze i obserwować wszystkie możliwe zmiany. W każdym przypadku pojawienia się takich zmian, należy skonsultować się z lekarzem, w celu diagnostyki.
Diagnostyka
Jeżeli u siebie lub dzieci zauważyliśmy takie zmiany, przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi całą diagnostykę. Diagnostyka ta może składać się z:
Leczenie
Leczenie egzemy polega ma stosowaniu leków zleconych przez lekarza, np. kremów ze sterydami. Nie można wyleczyć choroby za pomocą kosmetyków.
Dostępne sposoby leczenia egzemy nie wyleczą samego schorzenia, ale mogą zmniejszyć wstępowanie zaostrzeń i złagodzić objawy.
Kosmetyki mogą wspomóc leki w zmniejszeniu dolegliwości i objawów. Lekarze bardzo często zalecają stosowanie kremów, maści i emolientów w celu nawilżenia i ochrony skóry.
W swojej ofercie posiadamy serię dedykowaną tej dolegliwości.
1. Cutis krem E – EGZEMA
2. Cutis maść E – EGZEMA
Dla dorosłych i dzieci od 3 roku życia, dla mam w ciąży i karmiących piersią.
3. Cutis mini derm – krem egzema
Dla dzieci od pierwszych dni życia.
Są to dermokosmetyki stworzone z myślą o wspomaganiu ochrony bariery skóry, nawilżaniu jej, wspomaganiu łagodzenia podrażnień i świądu.
Codzienne życie
Życie z egzemą nie jest łatwe. Niestety choroby nie można wyleczyć, ale można nauczyć się z nią żyć. Oto kilka przykładów jak można zminimalizować zaostrzenie się choroby:
Życie z egzemą wymaga stałej uwagi i dostosowań, ale dzięki odpowiedniemu stosowaniu się do zaleceń i regularnej pielęgnacji, wiele osób z egzemą prowadzi aktywne, spełnione życie. Ważne jest, aby pamiętać, że pomoc specjalistów - dermatologów i alergologów - jest nieoceniona w znalezieniu najskuteczniejszego planu leczenia i pielęgnacji skóry.